Şeffaf Plak Tedavisi (Orthero)
deneme

Düzenleyen: distedavim

Düzenlenme Tarihi:

  05.05.2023

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Şeffaf plak tedavisi, çene ve dişlerin konumlarıyla ilgili bozuklukların tel takmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak düzeltilmesini sağlayan bir ortodontik uygulamadır.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaların dişleri dijital bir tarayıcı tarafından taranır. Dijital ortamda dişlerin haftalık değişimleri bir simülasyon hazırlanarak gösterilir. Dişlerin alacağı son görünüm hasta ve hekim tarafından onaylandıktan sonra, 3 boyutlu yazıcılar ile kişiye özel şeffaf plaklar hazırlanır ve dişlerin üzerine takılır. Kolayca takılıp çıkarılabilen şeffaf plaklar, diş tellerinin aksine diş üzerinde dikkat çeken bir görüntü oluşturmazlar. Plaklar, tedavi süreci boyunca doktorun belirleyeceği aralıklarla değiştirilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Şeffaf plak uygulaması, dişlerde çarpıklık ya da fazla aralık olması halinde, yanlış kapanışın tedavisinde ve benzeri ortodontik problemlerin çözülmesinde tercih edilir.

Şeffaf Plak Tedavi Süresi Nedir?

Tedavi süresi problemin boyutu ve hastanın uyumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Ortodontik problemlerin ortalama tedavi süresi 12-18 aydır. Problemin ciddiyetine göre tedavi süresi 6 ay uzayabilir veya kısalabilir.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Her yaştan kişiye uygulanabilmesi, diş tellerinin aksine ağızda dikkat çekmeyip daha estetik bir görünüm sunması, yine tellerin aksine plakların kolayca çıkarılabilir olması bu tedavinin avantajları arasındadır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisinin dezavantajları arasında, klasik diş tellerine oranla daha yavaş bir tedavi sunması ve her ortodontik probleme çözüm olmaması yer alır.

Şeffaf Plak Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisi sonrasında dişlerin tedavi öncesinde bulundukları konumlarına geri dönmesinin engellemek için hastaların hekimlerin önerdiği süre boyunca koruyucu plaklarını kullanmaları gerekmektedir.

Şehirlere Göre Ara