Klinikte Görüş
deneme

Düzenleyen: distedavim

Düzenlenme Tarihi:

  05.05.2023

Klinik Diş Hekimi Muayenesi Nedir?

Klinik diş hekimi muayenesi, kliniğe gelen kişinin ağız ve diş sağlığı sorunlarının ortaya çıkarıldığı süreçtir. Klinik muayenede amaç mümkün olduğu en kısa sürede tanı koymak ve tedavi ederek ağız sağlığınızı korumaktır.

Klinik Diş Hekimi Muayenesi Nasıl Yapılır?

Klinik muayenede hastaların dişleri, diş etleri ve genel ağız sağlığı el aletleriyle detaylı bir şekilde incelenir. Çoğu zaman yapılan klinik muayenenin detayını artırmak için çeşitli tetkikler de yapılır. Bunlara ağız - çene röntgenleri örnek verilebilir.

Klinik Diş Hekimi Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Klinik muayene genel ağız ve diş sağlığı problemi yaşandığı durumlarda beklemeden yapılmalıdır. Bunun dışında, ağız ve diş sağlığının bozulmasını engellemek adına 6 ayda bir herkesin klinik muayene olması gerekmektedir. 

Klinik Muayene Ne Kadar Sürer?

Klinik muayene işlemi rutinde 10-15 dakika arasında zaman almaktadır. İstenecek tetkiklere ya da hastanın şikayetine göre klinik muayene süresi değişebilmektedir.

Klinik Muayenenin Avantajları Nelerdir?

Klinik muayene daha uzun süreli ya da daha maliyetli tedavilere ihtiyaç duymadan hastalığın başlangıç aşamasında tespitine imkan tanır. Klinik muayene sürecinin herhangi bir ağrıya sebep olmaması avantajları arasındadır. 

Klinik Diş Hekimi muayenesi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Klinik muayene sonrasında hekim tarafından tespit edilen problemlerin aciliyet sırasına göre bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Sıkıntıların daha fazla artmaması için hastanın iyi bir ağız hijyenine sahip olması gerekmektedir.

Şehirlere Göre Ara