Kombine Diş Beyazlatma (Klinik+Beyazlatma Plağı)
deneme

Düzenleyen: distedavim

Düzenlenme Tarihi:

  05.05.2023

Kombine Tipi Beyazlatma Nedir?

Dişlerin çeşitli sebepler ile renk değişikliğine uğraması sonucunda istenmeyen bir görünüm ortaya çıkabilir. Kombine tipi diş beyazlatma işlemi, dişlerin yüzeyindeki bu görünümü gidermek için ev ve ofis tipi beyazlatma yöntemlerinin bir arada uygulanması şeklinde tanımlanabilir. 

Kombine Tipi Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Standart klinik diş beyazlatma işlemi önce klinik ortamında hekim tarafından beyazlatma jelleri ve özel bir ışık altında sağlanır. Ardından hastaya özel plaklar ölçü alınarak üretilir. Daha sonra, tedavinin desteklenmesi adına, hasta evdeyken içine beyazlatma jeli sıktığı bu plakları dişlerinin üzerine takar. (Bu işlemin uyku esnasında yapılması sayesinde kişinin günlük yaşantısında aksama olmaz.)

Kombine Tipi Beyazlatma Ne Zaman Uygulanır?

Aşağıdaki durumlarda kombine diş beyazlatma tercih edilebilir:

  • Estetik olarak daha beyaz dişlerin istenmesi,
  • Çay, kahve, sigara, renkli ve asitli içeceklerin sıklıkla ve uzun süre tüketilmesi, 
  • Kullanılan medikal ilaçlar,
  • Doğuştan diş yapısında meydana gelen yapısal bozukluklar,
  • Travma veya kazaya bağlı olarak diş yüzeyinde meydana gelen çatlaklar,
  • Yaşlılığa bağlı olarak diş renginde koyulaşmalar,
  • Geçmiş restorasyon ve kanal tedavileri

Kombine Tipi Beyazlatma Tedavi Süresi Nedir?

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi diğer diş beyazlatma yöntemlerine göre daha kısa sürer. İşlem süresi ortalama 1 saattir. Destekleyici plaklar ise gün içinde en az 4-6 saat olacak şekilde ortalama 10-15 gün ya da gece uykusu boyunca olacak şekilde 8-10 gün boyunca kullanılabilir.

Kombine Tipi Beyazlatma Avantajları Nelerdir?

Dişlerin estetik bir görünüm kazandırarak hastaların ideal gülüşlerini yakalaması sağlanır. İdeal uygulanan tedavinin dişler üzerinde kalıcı bir zararı yoktur.

Kombine Diş Beyazlatma Dezavantaj Nelerdir?

Diş beyazlatmada kullanılan tekniğe bağlı olarak diş ve diş eti hassasiyeti yaşanabilir. Beyazlatma işlemleri sonucunda elde edilen beyaz görünüm kalıcı değildir. Bu süre hastanın renkli sıvılar ve sigara kullanımına göre 6 ay ile 1 yıl arasında değişiklik gösterir. Diş beyazlatma işlemini 4-6 ayda 1 ya da 2 seans ile destekleyerek kalıcı hale getirmek mümkündür.

Kombine Diş Beyazlatma Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kombine diş beyazlatma sonrası hekimlerin verdiği talimatlara uymanız çok önemlidir. Bunun dışında standart ağız ve diş bakım rutinine devam etmek -günde en az 2 kere diş fırçalamak, ağız bakım suları kullanmak, düzenli diş ipi yapmak- tedavinin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Kombine Diş Beyazlatma Sonrası Yapılmaması Gereken Nelerdir?

Beyazlatma sonrası ilk birkaç gün aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır. Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk veren ürünler işlem bitimini takiben en az 3-4 gün boyunca kullanılmamalıdır.

Şehirlere Göre Ara