Porselen Kaplama (Metal Üstü Porselen)
deneme

Düzenleyen: distedavim

Düzenlenme Tarihi:

  05.05.2023

Metal Üstü Porselen Kaplama Nedir?

Metal destekli porselen diş hekimliğinde kullanılmak üzere üretilmiş olan metallerin porselenin altına altyapı olarak kullanıldığı kaplama türüdür. Amaç fonksiyonunu yitirmiş dişleri hem estetik hem de fonksiyonel açıdan tekrar kullanılabilir hale getirmek veya yandaki dişlerle beraber uygulanarak kayıp dişlerin yerini doldurmaktır. 

Metal Üstü Porselen Kaplama Nasıl Yapılır?

İlk başta, klinikte röntgenler çekilerek tedavi planı hazırlanır. Ardından dişler aşındırılarak ölçü alınır. Ölçü laboratuvara gönderilerek metal altyapı oluşturulur. Ardından bu metal altyapının uyumunu kontrol etmek için prova yapılır. Provadan sonra metal altyapı üstüne porselen yapılması için tekrar laboratuvara gönderilir. Son haline gelen metal destekli porselen dişler ağızda konumlandırılır ve yapıştırılır. 

Metal Üstü Porselen Kaplama Ne Zaman Uygulanır?

Metal üstü porselen kaplama tedavisi aşağıdaki gibi sebepler ile uygulanabilir:

  • Dişte çürük veya travma nedeni ile oluşan hasarın dolgu ile onarılamaması,
  • Estetik olarak dişlerin görünümünün değiştirilmek istenmesi,
  • Kaybedilen dişlerin yerinin doldurulmasının gerekmesi,
  • Dişlerin yer değiştirmesine engel olmak…

Metal Üstü Porselen Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Metal üstü porselen kaplama tedavisinde süre uygulanacak diş sayısına göre değişmektedir. Ortalama 3-4 seansa ve 8-9 gün süreye ihtiyaç vardır.

Metal Üstü Porselen Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Metal altyapılı porselen en dayanıklı ve yaygın kullanılan kaplama çeşitleri arasındadır. Gerekli hassasiyet gösterildiğinde estetik olarak tatmin edici bir şekilde yapılabilir. Ayrıca diğer kaplama çeşitlerine göre daha ekonomiktir.

Metal Üstü Porselen Kaplamanın Dezavantajları Nelerdir?

Yapısındaki metal dolayısıyla zirkonyum ve tam seramikler kadar estetik değildir. Zamanla diş etinde renklenmeler oluşturabilir. Ayrıca metal altyapılı porselenler nadir de olsa alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Metal Üstü Porselen Kaplama Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Metal altyapılı porselen kaplama tedavisi sonrasında dişlerin bakımına özen gösterilmeli ve 6 ay aralıklarla rutin diş hekimi kontrolüne gelinmelidir. Günde en az iki kere dişler fırçalanmalı, bir defa da diş ipi ile mutlaka diş araları temizlenmelidir. Eğer metal destekli bir köprü yapıldıysa köprünün alt yüzeyleri süper floss diş ipiyle temizlenmelidir. 

Metal altyapı oldukça dayanıklı olsa da, sert maddeler ısırıldığında porselenlerde kırılma meydana gelebilmektedir. Bu sebepten ötürü, bireyler bu tip şeyler yerken dikkatli olmalıdırlar.

Şehirlere Göre Ara