Porselen Lamina (Yaprak Porselen)
deneme

Düzenleyen: distedavim

Düzenlenme Tarihi:

  02.05.2023

Porselen Lamina Nedir?

Lamina porselenler, dişlerin renk, form ve pozisyonlarının değiştirilmesi amacı ile dişlerin sadece ön yüzlerinde kullanılan bir restorasyon türüdür. Bu uygulama, kusursuza yakın bir gülümseme sunmaya çalışırken kişinin ağız fonksiyonlarını da eksiksiz bir biçimde yerine getirebilmesine yardımcı olur. 

Porselen Lamina Nasıl Yapılır?

Porselen lamina uygulamasından önce ilk olarak diş yüzeyleri derinlemesine bir temizlikten geçer. Gerekli durumlarda dişlere beyazlatma tedavileri uygulanabilir. Ardından diş yüzeyinde çok ince bir aşındırma yapılır- bazı durumlarda buna gerek kalmayabilir. 

Tedavinin ikinci aşamasında kaplama yapılacak olan dişlerin görüntüleri elde edilir. Bu aşama manuel olarak diş kalıbı alarak ya da dijital ortamda yapılabilir. Elde edilen modeller, laboratuvara gönderilir ve belirlenen ölçülere göre laminalar üretilir. Üretimi tamamlandıktan sonra yapıştırma aşamasına geçilir.

Porselen Lamina Ne Zaman Uygulanır?

Aşağıdaki durumlarda porselen lamina uygulaması tercih edilebilir:

  • İleri derecede renk almış dişlerde,
  • Şekli kötü olan dişlerde,
  • Gülüş sırasında diş etlerinin fazla göründüğü durumlarda,
  • Ayrık dişleri birleştirmede,
  • Aşınmış veya kırılmış dişlerin restorasyonlarında,
  • Eski ve renklenmiş dolguların düzeltilmesinde,
  • Minimal çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde uygulanırlar.

Porselen Lamina Tedavi Süresi Nedir?

Ortalama olarak 1 hafta içerisinde 2-3 seansta yaprak porselen tedavisinin tamamlanması öngörülür.

Porselen Lamina Avantajları Nelerdir? 

Yaprak porselen kaplamanın pek çok avantajı vardır. Kişinin gülüşünün ulaşabileceği en doğal ve estetik görünümü kazandırır. Dayanıklı ve uzun ömürlü bir tedavidir. Uygulamanın tamamlanabilmesi için oldukça kısa bir zaman dilimi gereklidir. 

Porselen Lamina Dezavantajları Nelerdir?

Çok hassas çalışma ve laboratuvar süreci gerektirir. Bu nedenle alternatif tedavilere göre maliyeti daha yüksektir. Ayrıca bazı durumlarda lamina uygulaması öncesi diş eti düzenlemeleri yapmak gerekebilir. İşlem öncesi beyazlatma işlemi uygulaması gerekebilir. Kısacası maliyetli ve zahmetli bir süreç olabilir.

Porselen Lamina Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Laminalar iyi bir ağız bakımı şartıyla uzun yıllar problem çıkarmadan kullanılabilirler.  Ömürlerini uzatmak adına ağız bakımına hassasiyet göstermek gerekir. Diş fırçalamanın dışında diş ipi ve ağız gargarası yapılmalıdır.  Ayrıca gece diş sıkması olan hastaların uyku sırasında koruyucu plak kullanması tavsiye edilmektedir. Bunlara ek olarak, altı aylık düzenli diş hekimi kontrolleri yapılmalıdır.

İşlem sonrası ön dişlerle çok sert besinleri ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan da uzak durmak laminaların zarar görmemesi için önemlidir.

Şehirlere Göre Ara