Porselen Kaplama (Zirkonyum Üstü Porselen)
deneme

Düzenleyen: distedavim

Düzenlenme Tarihi:

  02.05.2023

Zirkonyum Üstü Porselen Kaplama Nedir?

Zirkonyum altyapılı porselen, zirkonyumun porselen kaplamanın altına destek olarak kullanıldığı bir kaplama türüdür. Diğer porselen kaplama uygulamalarında olduğu gibi, bunda da amaç fonksiyonunu veya estetik görünümünü kaybeden dişleri düzeltmek veya yan dişlerden destek alarak eksik dişlerin yerini doldurmaktır. 

Zirkonyum Üstü Porselen Kaplama Nasıl Yapılır?

Önce hastanın röntgenleri çekilir ve tedavi planı yapılır. Ardından dişler aşındırılarak ölçü alınır. Ölçü dijital yollar ile alınabilir. Ölçü laboratuvara gönderilerek uygun zirkonyum altyapı oluşturulur. Daha sonra da üst porselenin gelmesi ile üretim süreci tamamlanmış olur. Gelen dişler ağza yerleştirilir ve yapıştırılır.

Zirkonyum Üstü Porselen Kaplama Ne Zaman Uygulanır?

Dişlere zirkonyum porselen kaplama, aşağıdaki durumlarda uygulanabilir:

  • Estetik olarak dişlerin görünümünün değiştirilmesi istendiğinde,
  • Çürük veya travma nedeni ile oluşan kaybın dolgu ile onarılamadığı durumlarda,
  • Kaybedilen dişlerin yeri doldurulmak istendiğinde,
  • Dişlerin yer değiştirmesine engel olmak adına…

Zirkonyum Porselen Kaplama Tedavi Süresi Nedir?

Zirkonyum kaplama süreci klasik ölçü malzemeleri ile yaklaşık 4-5 gün sürmektedir. Dişlerin ölçüsünün dijital olarak alındığı durumlarda ise süreç 1-2 gün içerisinde tamamlanabilmektedir.

Zirkonyum Üstü Porselen Kaplama Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum altyapılı kaplamalar doğal diş estetiğine sahiptirler. Yüksek estetik beklentisini karşılayabilirler. Tam seramik kaplamalara ve lamina kaplamalara oranla çok daha sağlamdırlar. Diş eti seviyesinde gri renklenme oluşmasına neden olmazlar.

Zirkonyum Üstü Porselen Kaplama Dezavantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplamanın, metal altyapılı porselenlere göre maliyeti yüksektir. Bununla beraber, oldukça sağlam da olsa metal altyapılı kaplamalara göre daha kırılgandır.

Zirkonyum Üstü Porselen Kaplama Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Dişlerin bakımına özen gösterilmeli ve altı ayda bir rutin diş hekimi kontrolüne gelinmelidir. Dişler günde en az iki kere fırçalanmalı ve günde bir defa diş ipi yapılmalıdır. 

Zirkonyum altyapı dayanıklı olmakla birlikte sert maddelere metal destekli porselenler kadar dayanıklı değildir. Bu sebeple, kırılmalar yaşanabileceğinden sert yiyecekler yerken dikkat edilmelidir. 

Şehirlere Göre Ara